Stacje elektroenergetyczne są źródłem pól: elektrycznego i magnetycznego. Ich wartości, jakie mogą być emitowane do środowiska, są określone przepisami prawa. Polska ma w tym zakresie jedne z bardziej rygorystycznych norm ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.
Pole elektromagnetyczne ma dwie niezależne od siebie składowe: elektryczną i magnetyczną. Pole elektryczne (E) mierzy się w kV/m (kilowolt / metr). Wytwarza je każdy obwód elektryczny pod napięciem – np. podłączona do gniazda elektrycznego, ale nie włączona lampka nocna. Kiedy lampka zostanie włączona, przez obwód popłynie prąd elektryczny, czego efektem będzie emisja pola magnetycznego (H), które mierzy się w A/m (amper / metr).
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 30.10.2003 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów w Polsce dla pól o częstotliwości 50 Hz określone są następujące wartości:
Poza obrębem stacji, wartości natężenia zarówno pola magnetycznego, jak i elektrycznego, nie przekroczą norm wynikających z polskiego prawa.
Stacje elektroenergetyczne są źródłem kilku rodzajów hałasu: stałego i okresowego.
Główne źródło hałasu na stacji to autotransformatory wyposażone w wentylatory służące do ich chłodzenia. Autotransformatory generują stały dźwięk, zwiększający swoje natężenie po włączeniu wentylatorów.
Natomiast dźwięk związany ze zjawiskiem ulotu* nasila się w czasie złej pogody (mżawka, słaby deszcz).
Trzecim powodem hałasu powstającego na stacji są wyładowania powierzchniowe występujące na izolatorach. Tak samo jak w przypadku zjawiska ulotu, jest to hałas okresowy.
W żadnym przypadku jednak, natężenie generowanego hałasu nie przekracza dopuszczalnych przepisami norm.
Należy również podkreślić, że takie procesy jak ulot czy wyładowania są obojętne dla środowiska oraz ludzi przebywających w pobliżu stacji elektroenergetycznej.
W trakcie budowy uciążliwy może być także, pojawiający się okresowo, hałas wynikający z wykorzystania sprzętu budowlanego. Ponadto nastąpi nasilenie ruchu pojazdów, związane z transportem materiałów budowlanych na miejsce budowy. Jednak przy prawidłowo i sprawnie prowadzonych robotach, oddziaływanie będzie krótkookresowe i nie będzie miało większego znaczenia dla środowiska.
* ulot jest zjawiskiem polegającym na wyładowaniu elektrycznym zachodzącym tuż przy powierzchni przewodu pod napięciem. Pojawia się on tylko w niekorzystnych warunkach pogodowych, takich jak lekki deszcz, mżawka czy szadź.