Stacja elektroenergetyczna 750/400/110 kV Rzeszów jest jednym z kluczowych elementów Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, którego priorytetowym zadaniem jest utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego Polski.
W dzisiejszych czasach, kiedy rośnie popyt na energię elektryczną, bardzo ważne jest ciągłe analizowanie zapotrzebowania energetycznego oraz dostosowywanie trybu pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego do tych potrzeb. Oznacza to, że system przesyłowy musi być na tyle elastyczny, aby w dowolnym momencie dostarczyć do każdego odbiorcy odpowiednią ilość energii.
Dostarczenie energii elektrycznej do gospodarstw domowych jest możliwe dzięki właściwemu funkcjonowaniu mechanizmu przesyłu energii, czyli układu stacji i linii elektroenergetycznych o różnych napięciach. W uproszczeniu wygląda to następująco:
Obecnie w Polsce eksploatowanych jest ok. 8 tys. km linii o napięciu 220 kV i ok. 6 tys. km linii o napięciu 400 kV, jednak system przesyłowy wymaga wielu nowych inwestycji i modernizacji istniejącej infrastruktury. Brakuje przede wszystkim nowoczesnych linii przesyłowych najwyższych napięć oraz zdolnych je obsłużyć stacji elektroenergetycznych. Odpowiadając na to zapotrzebowanie, w ciągu najbliższych kilku lat, Polskie Sieci Elektroenergetyczne planują realizację kolejnych inwestycji polegających na budowie, rozbudowie oraz modernizacji stacji i linii elektroenergetycznych. Tak ukierunkowany rozwój sieci przesyłowej związany jest z koniecznością m.in. wzrostu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, rozwoju połączeń transgranicznych, przyłączenia i wyprowadzenia mocy z nowych elektrowni systemowych.
Rozbudowa i modernizacja stacji elektroenergetycznej 750/400/110 kV Rzeszów, to kolejny krok w stronę ulepszenia sieci przesyłowej.
Plan sieci elektroenergetycznej najwyższych napięć możecie Państwo pobrać z działu „Materiały informacyjne” lub pod odnośnikiem:
Pobierz plan sieci elektroenergetycznej najwyższych napięć.
Stacja elektroenergetyczna 750/400/110 kV Rzeszów jest zlokalizowana w miejscowości Widełka, w gminie Kolbuszowa, w województwie podkarpackim.
Celem zadania jest:
Po rozbudowie i modernizacji stacji do rozdzielni 400 kV wprowadzone będą dotychczasowe linie: Połaniec, Tucznawa (Skawina), Tarnów i Krosno Iskrzynia.
Rozdzielnia 110 kV będzie połączona ze stacjami: Sokołów, Rzeszów EC 2, Kolbuszowa, Rzeszów EC 1, Rzeszów Zaczernie, Rzeszów Baranówka i Głogów Małopolski.
Inwestycja wykonana będzie w dwóch etapach:
Etap I:
Etap II - realizacja prac budowlano - montażowych, konstrukcyjnych i instalacyjnych, w tym m.in.:
Rozbudowę i modernizację stacji przewiduje się wykonać w rozwiązaniu napowietrznym, czyli na słupach modułowych prefabrykowanych, opartych na konstrukcji żelbetowej.
* zapobiega on nagłym zmianom natężenia prądu elektrycznego.
** kompensacja mocy biernej polega na zamontowaniu takiego urządzenia, które będzie pobierać z sieci energię bierną o przeciwnym znaku, niż urządzenia, jakie posiada odbiorca.
Odbiorniki energii elektrycznej pobierają z sieci elektroenergetycznej nie tylko moc i energię czynną, zamienianą na pracę użytkową, ale także energię bierną indukcyjną, nie wykonującą żadnej pracy, ale warunkującą poprawną pracę urządzeń odbiorczych.
Dostarczenie tej dodatkowej energii powoduje zwiększenie prądów roboczych w sieci, co przekłada się na:
Głównymi odbiornikami energii biernej indukcyjnej są:
Podstawowymi źródłami mocy biernej w systemie elektroenergetycznym są:
Racjonalna gospodarka mocą bierną polega przede wszystkim na ograniczeniu jej przesyłu na duże odległości i instalowaniu urządzeń kompensacyjnych jak najbliżej miejsca jej zapotrzebowania. Innymi słowy kompensacja mocy biernej polega na zminimalizowaniu poboru mocy biernej indukcyjnej przez zastosowanie urządzeń, które będą oddawały energię bierną. Takimi podstawowymi urządzeniami stosowanymi w sieci zasilającej i odbiorczej są kondensatory.