Stacja elektroenergetyczna 750/400/110 kV Rzeszów jest całkowicie bezpieczna dla życia i zdrowia ludzi, a także zwierząt (domowych i leśnych). Należy podkreślić, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, poziom hałasu generowanego przez aparaturę, nie będzie przekraczał norm dopuszczalnych przez ustawodawstwo zarówno Polski, jak i Unii Europejskiej.
Zakończenie prac zostało zaplanowane na III kwartał 2020 roku.
Podczas realizacji tego zadania nie są planowane przerwy w dostawach prądu. Pomimo dużej skali przedsięwzięcia, wszystkim regionom zaopatrywanym w energię elektryczną przesyłaną ze stacji elektroenergetycznej Rzeszów, zostanie zapewnione stabilne zasilanie. Prowadzone prace nie będą w żaden sposób odczuwalne dla odbiorców energii (mieszkańców, przedsiębiorstw).
Prace na terenie stacji elektroenergetycznej mają charakter typowo budowlany. Jedyną uciążliwością może być okresowy hałas związany z użyciem ciężkiego sprzętu: koparki, wywrotki itp.
Infrastruktura stacji elektroenergetycznej 750/400/110 kV Rzeszów nie wpływa na stan środowiska naturalnego, a jej stan techniczny jest regularnie weryfikowany, zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi oraz środowiskowymi.
Nie. Stacja w żaden sposób nie zakłóca sygnałów radiowych i telewizyjnych, z uwagi na fakt, że częstotliwość pól elektromagnetycznych w tym przypadku jest bardzo niska (50 Hz).
Poza obrębem stacji, wartości natężenia zarówno pola magnetycznego, jak i elektrycznego, nie przekraczają norm wynikających z polskiego prawa.
Po przeprowadzonej rozbudowie i modernizacji stacji elektroenergetycznej, jej oddziaływanie na środowisko i okolicę zdecydowanie się zmniejszy.
Stacja elektroenergetyczna jest częścią systemu elektroenergetycznego, która umożliwia rozdział dopływającej energii elektrycznej pomiędzy linie wyprowadzane z niej w różnych kierunkach.
Rozbudowa i modernizacja stacji elektroenergetycznej 750/400/110 kV Rzeszów poprawi bezpieczeństwo pracy sieci, pozwoli na wprowadzenie nowych linii, które zasilą ten region Polski, a także poprawi stan techniczny obecnie pracujących urządzeń.
Całkowita powierzchnia terenu zajmowanego przez stację wynosi prawie 29 ha.
Dla każdej z nieruchomości przewidywanej pod budowę stacji, sporządzony zostanie – przez biegłego rzeczoznawcę – operat szacunkowy. W dokumencie tym znajdują się m.in. informacje o tym, jakie grunty objęto wyceną, w jaki sposób dokonano wyceny oraz określona zostanie wartość rynkowa gruntu.